Blog - Świetne CMSy E-commerce

Shoper

Planując stworzyć stronę firmową czy sklep internetowy warto zwrócić uwagę na platformę, gdzie pozycjonowanie i optymalizacja stron nie sprawia kłopotów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele darmowych oraz płatnych rozwiązań, jednak nie wszystkie sprzyjają wdrażaniu optymalizacji dla efektywnego pozycjonowania w organicznych wynikach wyszukiwania Google. W związku z tym, zanim założysz stronę i wybierzesz platformę sklepową, poznaj jej plusy i minusy oraz sprawdź, czy wybrane rozwiązanie jest przyjazne wyszukiwarkom.


Sklep Shoper

Platforma Shoper jest gotowym oprogramowaniem dla sklepów internetowych, który dostępny jest na licencji samodzielnej bądź w wersji premium. Oprogramowanie to bogate jest w liczne funkcje. Obsługuje nie tylko cały proces zakupowy, ale również jest zintegrowane z serwisami takimi jak Allegro czy Facebook, systemami płatności oraz firmami kurierskimi.


Zalety pod kątem SEO

Audyt SEO przeprowadzany na tej platformie wykazuje mniej błędów optymalizacyjnych. Dzięki prostemu panelowi zarządzania, wprowadzenie zmian optymalizacyjnych nie wymaga szczególnej znajomości technicznej.


Znaczniki meta

Pod kątem pozycjonowania stron internetowych, jedną z ważniejszych zakładek jest oczywiście zakładka „pozycjonowanie”, która dostępna jest dla każdego produktu, kategorii czy statycznej strony informacyjnej. Umożliwia ona wprowadzenie unikalnych znaczników takich jak:

  • meta tytuł strony
  • opis meta description
  • słowa kluczowe
  • przyjazny adres URL

Powyższe tagi można również ustawić globalnie dla wszystkich podstron danego rodzaju za pomocą zmiennych platformy Shopera. Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla podstron produktów.


Nagłówki

Odpowiednia struktura nagłówków jest ważna przy tworzeniu stron. Najważniejszy nagłówek H1 powinien być użyty raz w obrębie podstrony i powinien zawierać ważne dla pozycjonowania frazy kluczowe. Shoper automatycznie umieszcza nagłówek najwyższego rzędu na podstronach kategorii i podkategorii, produktów oraz artykułów na blogu.


Content

Powszechnie wiadomo, że wyszukiwarka Google jest wyszukiwarką tekstową, dlatego wybierając platformę sklepową należy zwrócić uwagę na to, czy pozwoli ona na optymalizację treści na stronie. Shoper umożliwia edycję treści nie tylko na stworzonych statycznych stronach, ale również na podstronach kategorii, produktów czy stronie głównej witryny.


Inne funkcjonalności

Poza kluczowymi funkcjami pod kątem SEO, takimi jak optymalizacja znaczników meta czy edycja treści na stronie, platforma Shoper posiada wiele innych przydatnych rozwiązań.

  1. Możliwość zainstalowania narzędzi analitycznych udostępnianych przez wyszukiwarkę Google takich jak Google Analytics, Google Search Console czy Google Tag Manager.
  2. Tworzenie przyjaznych adresów URL, które mogą zostać ustawione dla większości podstron w sklepie internetowym.
  3. Opcja wdrożenia bloga na domenie sklepu, dzięki czemu serwis jest systematycznie rozbudowywany o wartościowe artykuły tematyczne.
  4. Możliwość wprowadzenia nawigacji okruszkowej (breadcrumbs) ułatwiającej poruszanie się po sklepie, która została dodatkowo rozbudowana o znaczniki danych strukturalnych.
  5. Integracja z serwisami społecznościowymi.
  6. Możliwość edycja pliku robots.txt.

Wady platformy Shoper

Pomimo wielu zalet pod kątem pozycjonowania stron internetowych, Shoper posiada również rozwiązania, które nie do końca są przyjazne wyszukiwarkom. Jedną z nich jest fakt, że nazwa kategorii w sklepie jest jednocześnie nagłówkiem H1 oraz nazwą odnośnika w menu. Jeśli chcielibyśmy zoptymalizować nagłówek, dosycając go dodatkowymi wyrażeniami, automatycznie zmodyfikujemy odnośnik w menu, przez co wizualnie nawigacja może nie wyglądać już tak dobrze, a menu może zostać przesycone słowami kluczowymi.

Innym minusem jest brak możliwości ustawienia tytułu strony oraz meta opisu na podstronach producentów. Co więcej, nagłówki najwyższego rzędu H1 nie są automatycznie dodawane na tego typu podstronach oraz na statycznych stronach informacyjnych.

Pod kątem pozycjonowania, kolejną wadą jest niedostępna edycja pliku .htaccess. Instrukcje, które można dodawać w tym pliku są często bardzo istotne pod kątem SEO. Brak dostępu uniemożliwia m.in. wdrożenia ważnych przekierowań 301.


Edycja szablonu sklepu

Platforma sklepowa Shoper niewątpliwie posiada zalety i wady. Funkcje, które są jednymi z najistotniejszych pod kątem SEO zostały zoptymalizowane i dzięki temu zmiany mogą zostać wprowadzone przez osobę, która nie jest specjalistą technicznym. Oczywiście podczas prac optymalizacyjnych można napotkać problemy, szczególnie przy modyfikacji podstron producentów. Warto jednak zauważyć, że większość z tych trudności można rozwiązać edytując pliki szablonu, co prawda osoba nietechniczna, będzie zmuszona skorzystać z pomocy programisty.

Dzięki dostępnym funkcjom oraz możliwości edycji plików szablonu, Shoper na tle innych oprogramowań, staje się platformą sklepową przyjazną dla wyszukiwarek, którą warto rozpatrzeć wybierając rozwiązanie dla swojego sklepu.